google-site-verification=4erq96d7ao-5pY_LdbcQwg9H9luKeYdDr1ZbF9GVByg

Zdraví očima čínské medicíny květen - srdce

KVĚTEN MĚSÍC SRDCE. Čím svému srdci můžeme prospět?

Tradiční čínská medicína je stará několik tisíc let a je symbolem dobrého zdraví a harmonie v organismu. Je-li vyváženost porušena, člověk onemocní. Čínská medicína učí, že každý měsíc přísluší nějakému orgánu v našem těle, který je ten měsíc v oslabení.  

KVĚTEN – je měsíc lásky, příroda je krásně rozkvetlá a plná života. Nádherně kvete, nádherně voní. Je to doba, kdy všechno v přírodě láká svoji krásou a svěžestí. V polovině května začíná biologické léto - energie tepla tak přechází do horka.

V měsíci květnu je podle přírodní medicíny nejvíce ohroženým orgánem srdce. Srdce je svalový orgán, potřebuje čerstvou okysličenou krev - ale i radost, lásku, úctu a uznání.

Pokud srdce funguje správně, krev v těle plynule proudí. Pokud je však naše srdce oslabené ( a to nejen fyzicky) , proud krve je zpomalen a nastávají blokády, které zadržují energii v našem těle. Krev z pohledu čínské medicíny nepředstavuje pouze krev jako tekutinu, ale je to jedna z forem životní energie ČCHIObecně je srdce nejvíce aktivní mezi 11-13. hodinou. Je proto vhodné mít klidnější režim, nejíst a nepít nic, co nás nabudí - kofein, černý a zelený čaj, čokoládu... 

Právě v květnu je naše SRDCE v oslabení. Svému srdci můžete prospět správným jídelníčkem, pravidelným pohybem spánkem a psychickou pohodou. Zařaďte do svého jídelníčku třeba kopřivu, červenou řepu, červenou papriku, kapustu, rukolu, saláty, rajčata a ředkvičky. Z ovoce je vhodný grep, maliny, ostružiny, borůvky. Z luštěnin jsou to fazolky, čerstvý hrášek, červené fazole. Mezi vhodné obiloviny patří pšeničné klíčky nebo žito. Mléčné výrobky bychom měli konzumovat převážně zakysané. Výborné jsou čerstvé bylinky a koření jako šalvěj, bazalka, oregano, rozmarýn nebo kurkuma. Na posílení srdce se doporučuje syrový česnek, zázvor, cibule, lněné semínko nebo také pití čajů z kozlíku lékařského, třezalky, meduňky, srdečníku, pelyňku, jmelí či pupeny, květy i listy hlohu.

Je dobré omezit sůl, která zadržuje v těle vodu. 

Srdce ocení sebelásku. Naučte se nejprve milovat a přijmout sami sebe. Snažte se udržovat si pocit radosti a vnitřního uspokojení. Usmívejte se. Pokud žijete smysluplný život v naplněných vztazích, děláte pro své srdce úplně nejvíc. Svému fyzickému, ale i tomu psychickému srdci velmi prospějeme pravidelným a kvalitním spánkem a udržování si dobré psychické pohody. 

Srdeční čakra, ke které náleží zelená barva touží po kráse, citu, lásce, něžnosti, pochvale, povzbuzení a pocitu, že jsem užitečný druhým. i9-Bottle-Harmony-01

Na navození příjemné atmosféry můžeme používat i různé olejíčky z aromaterapie. Vůně levandule, máty a meduňky jsou na navození psychické pohody a na celkové zklidnění výbornými pomocníky.  

 

 

Máme se něčemu vyvarovat?

Hlavně hádkám a nadměrnému stresu. Problémy se srdíčkem jsou na psychosomatické bázi způsobené naši neschopností a hlavně neochotou něco změnit, projevit se v emocích. Nejsme ochotni být sami sebou. Schováváme se a všechny emoce se nám pak přetvářejí do nemocí. Je dobré emoce pouštět, ať je to radost, smutek, pláč, křik. 

A hlavně nezapomínejte, že

upřímný a srdečný zájem o sebe, o druhé, o zvířata resp. o celou planetu, je přesně to, co naše srdce živí a následně tvoří životní energii. Žijte svůj život v klidu, pohodě, netrapte se, nerozčilujte a užívejte si života!